👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق بررسی انتقال و تبدیل تعهد ( تعهدی جدید)

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق بررسی انتقال و تبدیل تعهد ( تعهدی جدید)

تحقیق بررسی انتقال و تبدیل تعهد ( تعهدی جدید) در 15 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات

15

حجم

0/53 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

تحقیق بررسی انتقال و تبدیل تعهد ( تعهدی جدید) در 15 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

فهرست مطالب :

مقدمه

بخش اول

کلیات

فصل اول

انتقال تعهد

مبحث اول:انتقال طلب

گفتار اول:انتقال طلب

مفهوم

بند اول :انتقال قرار دادی  وقهری

بند دوم: طلب انتقال ناپذیر

بی اعتباری رضای مدیون

گفتار دوم : انتقال توابع طلب

تعاریف برخی از اصطلاحات

انتقال در اثر پرداخت دین دیگری

مبحث دوم:انتقال اسناد قابل معامله

گفتار اول: اقسام اسناد قابل معامله

فصل دوم:انتقال دین

مبحث اول: انتقال قهری و قراردادی

گفتار اول: انتقال دین در عقود معین

عقد ضمان

عقد حواله

عقد کفالت

مبحث دوم: انتقال غیر مستقیم دین

گفتار اول: انتقال قرارداد یا مجموعه ای از دیون و مطالبات ناشی از عقد

گفتار دوم:شرط به نفع شخص ثالث به عنوان وسیلۀ پرداخت

بخش دوم:                                                       

تبدیل تعهد، تعهدی جدید

فصل اول

تبدیل تعهد

مبحث اول:مفهوم تبدیل تعهد

گفتار اول : مفهوم وفایدۀ تاریخی تبدیل تعهد

گفتار دوم: اقسام تبدیل تعهد و مفهوم آن در قانون مدنی

الف) تبدیل تعهد به واسطۀ تبدیل موضوع تعهد

ب) تبدیل تعهد به واسطۀ تبدیل منشأ تعهد

ج) تبدیل تعهد به واسطۀ تبدیل متعهد

د) تبدیل تعهد به واسطۀ تبدیل متعهدٌله

مبحث دوم: شرایط تبدیل تعهد

گفتار اول : لزوم وقوع قرارداد نافذ(شرایط عمومی تبدیل تعهد)

گفتار دوم: شرایط تبدیل تعهد به معنی خاص

فصل دوم : آثار تبدیل تعهد در حقوق موضوعه

گفتار اول: آثار تبدیل تعهد

الف-آثار سقوط تعهد

ب-آثار ایجاد تعهد جدید

ج-آثار رابطه میان دو تعهد

گفتار دوم: تبدیل تعهد در حقوق خارجی

نتیجه

فهرست منابع

مقدمه

       نهاد تبدیل تعهد(بند4 ماده 264 ق.م) یکی از موارد سقوط تعهدات است که در مقایسه با سایر موارد سقوط تعهدات کمتر مورد بحث و تجزیه تحلیل قرار گرفته است و دلیل این امر نیز شاید عدم سابقه فقهی و اقتباس آن از حقوق غرب(فرانسه) باشد.در فقه نهادهای مشابهی دیگر وجود دارد که وجه تشابه زیادی با تبدیل تعهد دارند اما با این همه با آن متفاوتند وشرایط آثار خاص خود را دارند و جایگاه خاصی قانون گذار در قانون کشورمان برای این نهادها در نظر گرفته است،انتقال دین وانتقال طلب و نیابت دروفاء و پرداخت دین توسط ثالث از جمله این نهادها است(حواله ،ضمان).تبدیل تعهد از حقوق فرانسه اقتباس شده و در مواد 292و293ق.م احکام آن بیان شده است ویک نهاد جدید می- باشد و سابقه آن به زمان وضع قانون مدنی می رسد.

       تجزیه وتحلیل دقیق نهاد تبدیل تعهد وانتقال تعهد وبیان شرایط و آثار و مصادیق آن در حقوق مدنی ایران وتشابه آن با مصادیق فقهی وجایگاه این نهاد درتجارت واقتصاد از موضوعاتی است که در این تحقیق به آن پرداخته شده است.به سوالاتی از  قبیل: الف- ماهیت و آثارتبدیل تعهد و تفاوت آن با انتقال تعهد چیست؟ ب-نمونه فقهی تبدیل و انتقال تعهد چیست؟ ج- جایگاه تبدیل تعهد در روابط تجاری چیست؟ ه- آیا تبدیل وانتقال تعهد یک تعهد جدید است یا تعهد قدیم است با شرایط جدید؟ موضوعاتی است که در صدد رسیدن به آنها هستیم.

      تبدیل تعهد عقدی است معوض که به موجب آن تعهد سابق با کلیه اوصاف ،ایرادات وتضمینات ساقط وتعهدی جدید با شرایط خاص خود جایگزین آن می شود و فقط منشاء آن می تواند تعهد سابق باشد ونه دائن یا مدیون و موضوع دین یا طلب ،بنابراین عقود معین که در فقه ذکر شده اند می تواند از مصادیق تبدیل وانتقال تعهد باشد که ما می خواهیم در این تحقیق به آنها برسیم. درحقوق تجارت در باب چهارم جایگاه برات،فته طلب(سفته) وچک و باب پنجم اسناد در وجه حامل شرایطی را اختصاص داده است که می تواند از مصادیق دیگر تبدیل تعهد ویا انتقال تعهد باشد و ماده 10ق.م می- تواند هر قراردادی را که مخالف صریح قانون نباشد را رسمیت بخشد.در خصوص تبدیل تعهد اختلاف نظر بین حقوقدانان وجود دارد.برخی به دلیل عدم سابقه فقهی و تاریخی تبدیل تعهد،معتقدند که وضع مواد 292و293ق.م در واقع بیان همان انتقال دین و طلب است و تبدیل تعهد به مفهومی که در حقوق غرب است، در حقوق ما وجود ندارد و نهاد انتقال دین و طلب ما را از تبدیل تعهد بی نیاز می کند.با توجه به همین عقیده ضمان و حواله را از مصادیق انتقال دین و طلب می دانند لیکن بعضی معتقدند تبدیل تعهد نهاد جدیدی است  که وارد حقوق ما شده و نهادی در کنار انتقال دین طلب است. استفاده و کاربرد این نهاد بیشتر در جایی به چشم می آید دردادگاهی که تعهدی جدیدی به جای تعهد سابق به وجود آمده است و تمیز اینکه شرایط کدام یک بر تعهد جدید حاکم است لازم و ضروری است .

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوينت بررسي مدلهاي عاملي و تعادلي مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس معلمان زن 65 صفحه فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هوش اخلاقی مدیران پروپوزال شناسایی علل پیدایش و بروز جرایم و جعل اسناد ثبتی و ثبت شرکتها و ارئه راهکارها گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر و آی تی در واحد انفورماتیك معاونت نیرو محركه شركت ایران خودرو